FYZIOTERAPIE A CVIČENÍ TĚHOTNÝCH

02.05.2024

Fyzioterapie je důležitou součástí péče o těhotnou ženu. Pomůže od bolestí a připraví na co nejlepší porod.

Tělo se během těhotenství výrazně mění, na svaly, šlachy a úpony jsou kladené velké nároky. Častým projevem těchto změn je bolest v různých částech těla, během terapie pracuji s vazy, klouby a svaly, normalizuji jejich napětí a pomáhám od bolestí. 

Během těhotenství je důležité udržovat co nejlepší postavení těla, správně provádět běžné denní činnosti i odpočinkové polohy. Je to zásadní také pro správné postavení miminka v děloze. 

Pokud je miminko v zadním postavení, zadečkem dolu, nebo v šikmé poloze, můžeme pomocí fyzioterapie vytvořit prostor, aby miminko zaujalo správnou pozici pro co nejhladší průběh porodu.

Cvičení udržuje ženu v kondici, to je důležité pro hladký průběh porodu a rychlou rekonvalescenci v šestinedělí. 

Ideální je kombinace rehabilitačního cvičení, posilování a aerobní aktivity. Cvičení a lehké posilování učím ženy ve své ordinaci, nebo u nich doma, aerobní cvičení je ideální provádět venku, na čerstvém vzduchu a přirozeném světlu. 

Kromě fyzického zdraví pomáhá fyzioterapie a cvičení také k psychické pohodě, najít si čas pro sebe, nechat o sebe pečovat, nebo se trochu zapotit při fyzické aktivitě je to nejlepší pro tělo i duši. 

Naučené postupy ocení ženy také po porodu, nácvik správného stoje, správného dýchání a posilování pánevního dna je po porodu mnohem snažší, když žena cvičení zná z předchozího období. 

I po porodu je vhodné navštívit fyzioterapeuta, zavinování dělohy lze podpořit správným cvičením. Nošení a kojení miminka dává zabrat především hrudní a krční páteři. Po porodu je vhodné nechat si zkontrolovat rozestup břišních svalů a stav svalů pánevního dna.  Postupně zařadit cviky na posílení pánevní dna a komplexní cviky na aktivaci břišních svalů.